Zabiegi SPA, które możesz wykonać we własnej łazience

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każda chwila relaksu i odpoczynku jest nieoceniona w tym zabieganym świecie. Nie każdy może sobie pozwolić wygospodarować czas na zabiegi pielęgnacyjne w profesjonalnych ośrodkach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć własne domowe SPA, ponieważ istnieją zabiegi, które z łatwością można wykonać samodzielnie w swojej łazience. 

Jak przygotować się do relaksu w domowym zaciszu? 

Mało kto wie, że słowo SPA jest akronimem łacińskiej nazwy Sansus Per Aquam, co oznacza „zdrowy przez wodę”. Co znaczy to w dzisiejszych czasach? Ośrodek SPA kojarzy się z relaksem i wypoczynkiem utożsamiającym luksus. Kiedyś zaś oznaczał relaksacyjne kąpiele, które dbają zarówno o zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Jak zatem przygotować się do domowego SPA? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią atmosferę. W łazience warto włączyć muzykę relaksacyjną, na brzegach wanny ustawić świece aromatyczne, a światło przygasić. Pamiętaj, aby telefon zostawić wyciszony lub wyłączony. Musisz się całkowicie zrelaksować i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jakie zabiegi możesz wykonać w domowym SPA? Poniżej lista propozycji. 

Odżywcza kąpiel we własnej łazience

Odpoczynek rozpocznij od aromatycznej kąpieli. Zabieg ukoi zmysły oraz skutecznie nawilży skórę. W całkowitym odprężeniu pomoże aromaterapia. Do gorącej wody warto dodać kilka kropelek olejku eterycznego. Polecane są te o zapachu lawendy lub róży. Naturalne zapachy pozwalają się łatwiej wyciszyć i zrelaksować. 

fot. Roberto Nickson/ unsplash.com

Naturalny peeling całego ciała

Domowe SPA to świetny moment, aby zadbać o kondycję swojego ciała. Pod koniec kąpieli warto wykonać naturalny peeling skóry. Kosmetyk można zrobić samodzielnie w domowych warunkach. W tym celu wystarczą fusy z kawy połączone z cynamonem i oliwą lub drobnokrystaliczny cukier. Składniki można, lecz nie trzeba, zmieszać z żelem pod prysznic. Wyczuwalne drobinki oczyszczą skórę z martwego naskórka, zapobiegną jej przesuszeniu oraz pobudzą krążenie krwi. Ciało po zabiegu będzie miękkie i odżywione. Chcąc przedłużyć działanie peelingu, po zabiegu zaleca się nałożyć na ciało kosmetyki natłuszczające, zawierające w swoim składzie lanolinę, witaminę A, E oraz tłuszcze roślinne. 

Domowe i drogeryjne maseczki do twarzy

Szara i zmęczona skóra z widocznymi cieniami pod oczami potrzebuje odżywienia. Podczas kąpieli, gdy ciało będzie się relaksować, poleca się na twarz nałożyć naturalną maseczkę. Przed zabiegiem cerę trzeba dokładnie oczyścić. Do zmycia makijażu warto użyć naturalnej mieszkanki oleju rycynowego z olejem kokosowym. Składniki należy zmieszać w proporcji pół na pół. Po oczyszczeniu na twarz nakładana jest maseczka. Jeśli chcesz wykonać ją samodzielnie, to polecamy następujące propozycje:

  • na cerę suchą najlepiej sprawdzi się mieszanka płatków owsianych i awokado lub jogurtu naturalnego, miodu oraz startego jabłka;
  • do cery trądzikowej sprawdzi się naturalny jogurt z dodatkiem cynamonu lub delikatna maseczka na bazie drożdży i mleka;
  • podrażnioną cerę łatwo ukoi roztrzepane jajko. 

Możesz również na rynku poszukać odpowiednich kosmetyków. W domowym SPA najlepiej sprawdzą się produkty bazujące na naturalnych składnikach, takich jak roślinne oleje, masło shea, ekstrakty z roślin i owoców, czy upiększające glinki. 

Olejowanie włosów

W zaciszu domowego SPA nie wolno zapominać o włosach. Należy o nie zadbać od nasady aż po same końce. Co sprawi, że Twoje włosy będą miękkie i lśniące? Ekspertki podpowiadają, że najlepszym zabiegiem jest ich olejowanie. Przed kąpielą powinnaś na włosy nałożyć wybrany przez siebie olej, może być arganowy, kokosowy, winogronowy lub z pestek awokado. Produkt musi być w pełni naturalny, pozbawiony syntetycznych dodatków. Zaleca się włosy olejować na całej długości, a następnie pozostawić je w takim stanie na czas kąpieli, która powinna trwać około 60 minut. Po tym czasie należy umyć włosy odżywką, następnie użyć szamponu, a na koniec nałożyć maskę regenerującą, która wygładzi i odżywi zniszczone pasma. 

Przeczytaj też: Awokado dla urody. Podpowiadamy, jak samemu z jego pomocą stworzyć kosmetyki

Zdjęcie główne: Olesia/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*